» Küresel Ekonomide Algı Yönetimi ve Davranışsal Ekonomi*
Yılın son aylarına girdiğimiz bu günlerde küresel ekonomiye yön veren en önemli dört merkez bankası başkanı bir araya geldi. Avrupa, İngiltere, ABD ve Japonya merkez bankası başkanları, Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen "Politikanın kalbinde: Merkez bankası iletişiminde mücadeleler ve fırsatlar" temalı konferansta buluştular. FED Başkanı Janet Yellen, FED'in gelecekteki ekonomi politikalarının belirlenmesi konusundaki yönlendirmenin her zaman faydalı olduğunu, ancak bunun ekonomideki genel görünüme ve koşullara bağlantılı olması gerektiğini vurguladı.
Okunma: 297  Devam »


» Topluluk Önünde Konuşma ve Hitabet Eğitimleri
Toastmasters Topluluk Önünde Konuşma ve Liderlik Eğitimleri, Hitabet, Satış, Algı Yönetimi
Okunma: 504  Devam »


» Küresel Ekonomide Sürdürülebilir Büyüme Hedefleniyor*
Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun Ekim 2017 sayısını "Sürdürülebilir Büyümeyi Amaçlamak" başlığıyla 10 Ekim’de yayımladı.IMF, 2017 ve 2018 yıllarına yönelik küresel büyüme beklentilerini 0,1 puan artırarak sırasıyla yüzde 3,6 ve yüzde 3,7’ye yükseltti. İki yıllık bir iyimserlik öngörülmesine rağmen 2022 yılına kadar Batı ekonomilerinin hemen hepsinde durgunluk yaşanması bekleniyor. Ülkelerin daha “korumacı” bir ticarete yönlenmeleri durgunluğa en önemli sebeplerden birisi olarak düşünülüyor.
Okunma: 417  Devam »


» ABD İran Politikası ve İran Yaptırımları Çalışma Yemeği, 19 Temmuz 18:30 TOBB
ABD’nin terörizmin finansmanıyla mücadeleden sorumlu Hazine Bakan Yardımcısı Marshall Billingslea; ABD ve TC’nin müttefik olduğunu, müttefikliğin birbirinin her anlamda gerek NATO kapsamında gerek bankacılık sisteminde güvenliği konusunda destek olmak anlamına geldiğini, TC’nin şu anda ekonomisinde TL’nin ABD Doları karşısında zayıf düştüğünü, para politikası konusunda hükümetin yeni kararlar almaya çalıştığını, enflasyon baskısı olduğunu, bazı bankaların karşılığı olmayan kredilerin geri ödenmesi konusunda sıkıntıya düştüğünü söyledi.
Okunma: 408  Devam »


» Küresel Ekonomideki Gelişmeler Güçlü Büyümeye Yetmiyor*
Küresel ekonomide, ABD ve Kuzey Kore gerginliğine ek olarak özellikle gelişmekte olan ülkelerde Amerikan Merkez Bankası (FED) kaynaklı tedirginlik hissedilmeye başlandı. FED’in Ekim ayında, daha önce piyasaya bolca sürdüğü doları geri çağırmaya başlayacağı ve Aralık ayında da bir faiz artışı daha yapma ihtimali, bu tedirginliğin fitilini ateşledi. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde, doların evine dönmesi; büyümeyi sağlayan sıcak para kaynağının kesilmesine ve kredi maliyetlerinin artıp yabancı yatırımcıların azalmasına neden oluyor.
Okunma: 404  Devam »


» Küresel Ekonomide Sürdürülebilir Dinamizm Arayışı*
Ağustos ayında küresel ekonominin gündeminde ilk sıraya, ABD ile Kuzey Kore arasında artan siyasi gerilim yerleşti. Kuzey Kore’nin füze denemelerinin ardından küresel risk algısında meydana gelen artış, küresel yatırımcıları güvenli yatırımlara yönlendirdi. Ağustos ayı sonlarında Jackson Hole’de gerçekleşen yıllık Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda ekonomilerin makul ve sürdürülebilir bir dinamizme nasıl kavuşacağı tartışıldı.
Okunma: 387  Devam »


» Küresel Ekonomide Beklentiler Olumlu Seyrini Sürdürüyor*
Küresel ekonomik büyümede beklentiler, özellikle Euro Bölgesi ve Çin’deki olumlu görünümün etkisiyle, iyileşme seyrini sürdürürken dengeli riskler de devam ediyor. Temmuz ayında jeopolitik gelişmeler ve gelişmiş ülke merkez bankalarınca yapılan açıklamalardan sonra, “düşük faiz” ve “bol likidite” döneminin sonuna gelindiği yönünde yorumlarda artış oldu. Uluslararası Para Fonu (IMF), Almanya'nın Hamburg kentinde 7-8 Temmuz'da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi öncesinde yayınladığı "Küresel Beklentiler ve Politika Zorlukları" raporunda ülkelere, "geleceği göremeyen milli
Okunma: 441  Devam »


» Girişimcilik ve Girişimci (3.Kuşak) Üniversite
ODTÜLÜ Dergisinde yayınlanan makalemiz
Okunma: 266  Devam »
İlk Sayfa Önceki  1 2 3 4 5  Sonraki   Son Sayfa 


Peyman YÜKSEL
Eposta : peymanyuksel@gmail.comweb.tasarim.namikerdemkaya.com