» Küresel Talepteki Yavaşlama Nakit Akışını ve Kredi Bulmayı Zorlaştırıyor-Temmuz 2018
Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin maliye bakanları, merkez bankası başkanları ve hazine yetkililerini bir araya getiren G20 Zirvesi, bu yıl Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yapıldı. Dünya ekonomisinin yüzde 85’ini oluşturan 20 ülkenin temsilcilerinin yanı sıra Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) gibi önde gelen uluslararası kuruluşların yetkilileri de zirveye katıldı.
Okunma: 116  Devam »


» Küresel Sürdürülebilirlik İçin Yeşil Ekonomi, Yeşil Büyüme-Haziran 2018
Dünyanın en büyük ekonomisine sahip gelişmiş yedi ülkeden oluşan G7 Grubu'nun 8-9 Haziran'da Kanada’da yapmış olduğu 44. G7 Liderler Zirvesi, haziran ayına damgasını vurdu. 1998'den 2014'e kadar sekiz ülkenin üye olduğu ve G8 olarak bilinen grup, 2014’te Rusya’nın Kırım'ı ilhak etmesi nedeniyle gruptan çıkarılmasının ardından G7 olarak anılmaya başlanmıştı. Bu yıl dönem başkanlığını Kanada’nın yaptığı ve Avrupa Birliği'nin (AB) de temsil edildiği G7 zirvesine Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nden yetkililer katıldı.
Okunma: 76  Devam »


» Küresel Ticarette Korumacı Politikalar Büyümeyi Engelliyor*-Mayıs 2018
Küresel ekonomide “Korumacı Politikalar”ın gündeme gelmesi, büyümenin sürmesine ve yatırımların gelişmekte olan ülkelere yapılmasına engel olarak gösteriliyor. Ekonomi uzmanları, özellikle ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının küresel büyümeye önemli ölçüde zarar vereceğini belirtiyorlar.
Okunma: 86  Devam »


» Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Modeli*
Üniversitelerin iç ve dış paydaşlarının zaman içindeki beklentileri değişince yükseköğrenimde önemli gelişmeler ortaya çıktı. “Girişimci” ya da “Üçüncü Nesil” üniversitelerin oluşumu ve bu paydaşların değişen taleplerini yerine getirmeye başlaması, bu süreçte ortaya çıkan “katma değerli ürünler”, üniversitelerin ekonomik büyümede, ülke ekonomilerinde söz sahibi olmalarını sağladı.
Okunma: 74  Devam »


» Küresel Ekonomiye Ticaret Savaşları Yön Veriyor*
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, küresel ticaret sisteminin “dağılma” tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirterek ülkelere “korumacılıktan uzak durmaları” çağrısında bulundu. Lagarde, ticaretin getirdiği faydaların bedellere göre çok ağır bastığını belirterek, serbest küresel ticaretin dünya genelinde aşırı yoksulluk içinde yaşayanların sayısını keskin biçimde düşürdüğünü söyledi.
Okunma: 67  Devam »


» Finansa veya Doğal Kaynaklara Dayalı Büyüme Modeli Sona Eriyor*
“Küresel ekonomide büyüme sürüyor, buna karşılık ticarete ilişkin tartışmalar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikasında normalleşme sürecine girmesi, teknolojik yeniliklerin ekonomik riskleri arttırması ve bunun tüm dünya genelinde bulaşıcı bir etki yaratması söz konusu.” Bu sözler Cakarta'da düzenlenen IMF konferansında konuşan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde’ye ait. Lagarde, ülkelerin bu süreçleri takip ederek değişime hazır olması gerektiğini belirtti.
Okunma: 71  Devam »


» Küresel Ekonomik Eşitsizlik Riskleri de Beraberinde Getiriyor*
Küresel ekonomik eşitsizlik, gelir elde etmede, tüketimde ve servet sahibi olmada eşitsizlik anlamına geliyor ve bu da dünyada ekonomik, toplumsal, teknolojik, çevresel ve jeopolitik risklere zemin hazırlıyor. Eğer ülkeler beşeri sermayeyi servet dağılımında verimli kullanamazsa ne sürdürülebilir ve güvenilir bir kalkınma gerçekleşir ne de gelirin adaletli olarak dağılımı mümkün olur.
Okunma: 71  Devam »


» Küresel Ekonomi İçin Ufukta Kriz Görünmüyor
Dünyamız 2018 yılına sosyal ve siyasi olayların yanı sıra ekonomi ve finans piyasalarındaki hareketlenmeler ve beklentilerle giriyor. Geçtiğimiz yılın küresel anlamda hafızalarda kalan en belirgin gelişmeleri arasında; Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yeni başkanı Donald Trump’ın uyguladığı politikaların belirsizliği, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faizleri artırması, Avrupa Birliği’nden (AB) kopan İngiltere (Brexit), AB’deki birçok seçim ve referandum, İspanya’dan ayrılmayı oylayan Katalanlar, Almanya’da, Hollanda’da yapılan seçimler geliyor.
Okunma: 72  Devam »
İlk Sayfa Önceki  1 2 3 4 5  ...  Sonraki   Son Sayfa 


Peyman YÜKSEL
Eposta : peymanyuksel@gmail.comweb.tasarim.namikerdemkaya.com