» Küresel Ekonomide Algı Yönetimi ve Davranışsal Ekonomi*
Yılın son aylarına girdiğimiz bu günlerde küresel ekonomiye yön veren en önemli dört merkez bankası başkanı bir araya geldi. Avrupa, İngiltere, ABD ve Japonya merkez bankası başkanları, Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen "Politikanın kalbinde: Merkez bankası iletişiminde mücadeleler ve fırsatlar" temalı konferansta buluştular. FED Başkanı Janet Yellen, FED'in gelecekteki ekonomi politikalarının belirlenmesi konusundaki yönlendirmenin her zaman faydalı olduğunu, ancak bunun ekonomideki genel görünüme ve koşullara bağlantılı olması gerektiğini vurguladı.
Okunma: 297  Devam »


» Küresel Ekonomide Sürdürülebilir Büyüme Hedefleniyor*
Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun Ekim 2017 sayısını "Sürdürülebilir Büyümeyi Amaçlamak" başlığıyla 10 Ekim’de yayımladı.IMF, 2017 ve 2018 yıllarına yönelik küresel büyüme beklentilerini 0,1 puan artırarak sırasıyla yüzde 3,6 ve yüzde 3,7’ye yükseltti. İki yıllık bir iyimserlik öngörülmesine rağmen 2022 yılına kadar Batı ekonomilerinin hemen hepsinde durgunluk yaşanması bekleniyor. Ülkelerin daha “korumacı” bir ticarete yönlenmeleri durgunluğa en önemli sebeplerden birisi olarak düşünülüyor.
Okunma: 417  Devam »


» Küresel Ekonomideki Gelişmeler Güçlü Büyümeye Yetmiyor*
Küresel ekonomide, ABD ve Kuzey Kore gerginliğine ek olarak özellikle gelişmekte olan ülkelerde Amerikan Merkez Bankası (FED) kaynaklı tedirginlik hissedilmeye başlandı. FED’in Ekim ayında, daha önce piyasaya bolca sürdüğü doları geri çağırmaya başlayacağı ve Aralık ayında da bir faiz artışı daha yapma ihtimali, bu tedirginliğin fitilini ateşledi. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde, doların evine dönmesi; büyümeyi sağlayan sıcak para kaynağının kesilmesine ve kredi maliyetlerinin artıp yabancı yatırımcıların azalmasına neden oluyor.
Okunma: 404  Devam »


» Küresel Ekonomide Sürdürülebilir Dinamizm Arayışı*
Ağustos ayında küresel ekonominin gündeminde ilk sıraya, ABD ile Kuzey Kore arasında artan siyasi gerilim yerleşti. Kuzey Kore’nin füze denemelerinin ardından küresel risk algısında meydana gelen artış, küresel yatırımcıları güvenli yatırımlara yönlendirdi. Ağustos ayı sonlarında Jackson Hole’de gerçekleşen yıllık Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda ekonomilerin makul ve sürdürülebilir bir dinamizme nasıl kavuşacağı tartışıldı.
Okunma: 387  Devam »


» Küresel Ekonomide Beklentiler Olumlu Seyrini Sürdürüyor*
Küresel ekonomik büyümede beklentiler, özellikle Euro Bölgesi ve Çin’deki olumlu görünümün etkisiyle, iyileşme seyrini sürdürürken dengeli riskler de devam ediyor. Temmuz ayında jeopolitik gelişmeler ve gelişmiş ülke merkez bankalarınca yapılan açıklamalardan sonra, “düşük faiz” ve “bol likidite” döneminin sonuna gelindiği yönünde yorumlarda artış oldu. Uluslararası Para Fonu (IMF), Almanya'nın Hamburg kentinde 7-8 Temmuz'da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi öncesinde yayınladığı "Küresel Beklentiler ve Politika Zorlukları" raporunda ülkelere, "geleceği göremeyen milli
Okunma: 441  Devam »


» Girişimcilik ve Girişimci (3.Kuşak) Üniversite
ODTÜLÜ Dergisinde yayınlanan makalemiz
Okunma: 266  Devam »


» İlk Yarıyılın Ardından Olumlu Seyrini Koruyan Küresel Ekonomi ve Bölgesel Gelişmeler
Olumlu performans gösterdikleri ilk yarıyılın ardından küresel piyasalar; ABD, Euro Bölgesi ve Çin dahil birçok ülkede imalat sanayi ekonomik aktivitesinin güçlü seyrettiğine işaret ediyor. Haziran ayı sonunda üç gelişmiş ülke para otoritesi; Amerika Merkez Bankası (FED), Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve İngiltere Merkez Bankası’ndan yapılan şahin açıklamalarla, gelişmiş ülke uzun vadeli faizlerinde yükselişleri, euro ve sterlin değerlenmelerini görüyoruz. Avrupa’da seçimlerin büyük ölçüde tamamlanması belirsizliği azalttı.
Okunma: 477  Devam »


» Küresel Ekonomik Aktivitede Toparlanma Eğilimi
Dünya ekonomisi yavaşlayan yatırımlara çare bulmaya çalışıyor. ABD, AB, Japonya gibi gelişmiş ekonomilerde devlet eliyle, merkez bankaları ve çeşitli teşviklerle sağlanan büyüme rakamlarının sürdürülebilir olmadığı görülüyor.Parasal genişleme yöntemiyle piyasalara sürülen büyük miktarlardaki paralar geri çekilmeye, toparlanmaya çalışılıyor ancak bu ekonomilerin bilançoları hiçbir zaman 2008 krizi öncesine dönmeyecek. Yatırımlardaki yavaşlama, bazı ülkelerde özel durumlarından (petrol üreticisi olma, terör tehdidi, iç savaş, tüketimin azalması vb) bazılarında ise
Okunma: 480  Devam »
İlk Sayfa Önceki  1 2 3 4 5  ...  Sonraki   Son Sayfa 


Peyman YÜKSEL
Eposta : peymanyuksel@gmail.comweb.tasarim.namikerdemkaya.com